Bielsko-Biała: Browar Miejski i winiarnia

Bielsko-Biała to miasto będące na prawach powiatu w województwie śląskim [informacje na stronie Wikipedii]. Dobrze znane jest z uwagi na ważne wydarzenia historyczne, jakie miały tam miejsce, a także liczne zabytki, ale jednym z ważniejszych elementów, który rozsławił miasto, jest istniejący tu od wielu lat Browar Miejski Bielsko-Biała.

Sztuką ważenia piwa zajęto się w tej okolicy już w szesnastym wieku. Wtedy produkcją zajmowały się małe, lokalne browary w rękach prywatnych właścicieli. Na przestrzeni wieków sztuka ważenia piwa rozwijała się i ulegała zmianom, zwłaszcza receptury, nazwy oraz butelki i etykiety, w których wyprodukowany towar wyjeżdżał do okolicznych sklepów. Po drugiej wojnie światowej zamierzano zlikwidować browar bielski, ostatecznie został ocalony od zniszczenia. Jednak zabytkowy budynek browaru został opuszczony i uległ dewastacji. W 2011 roku udało się go odrestaurować i częściowo przywrócić mu świetność. Zaczęto znowu produkować tu piwo, według starych recept.

Dziś lokal nadal świetnie funkcjonuje. Zajmuje się produkcją piwa marcowego o charakterystycznym mocnym aromacie. Wyjątkowo przypadło do gustu nie tylko tutejszym mieszkańcom. Jest popularne i rozprowadzane na terenie całej Polski. Warto więc odwiedzić ten sympatyczny budynek i spróbować regionalnego piwa, które jest chlubą tutejszej okolicy. Może być to ciekawa wycieczka zwłaszcza dla smakoszy. Można tu także skosztować tradycyjnych przekąsek dawniej podawanych do piwa. Także przygotowywane są według starej receptury.

To nie tylko świetne miejsce dla miłośników piwa. W okolicy znajduje się także winiarnia o nazwie „Est! Est! Est!”. To także miejsce posiadające własną historię. Zmieniało się na przestrzeni lat razem z recepturami i sposobami produkcji. Dziś świetnie funkcjonuje i prezentuje najlepsze wina w okolicy. Można się tu raczyć alkoholami z całego świata, a przy tym poznać śmieszną legendę towarzyszącą temu miejscu. 

Bielsko-Biała ma dostępne noclegi na przestrzeni całego roku, dlatego na wycieczkę do stolicy trunków alkoholowych można wybrać się niekoniecznie w sezonie wakacyjnym, a na przykład w czasie deszczowej jesieni. Baza noclegowa jest obszerna [informacje na stronie Meteora], nie ma problemu z rezerwacją miejsc nawet dla większej grupy osób. To świetna alternatywa na spędzenie wolnego weekendu. Warto też zabrać ze sobą przyjaciół lub rodzinę, a wyjazd będzie zabawniejszy i przyjemniejszy w gronie najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *