Gdański Dwór Artusa

Gdańsk to jedno z piękniejszych miast, nie tylko na Pomorzu, ale także w całej Polsce. Ma ciekawą historię (sięgającą X wieku), bogatą ofertę kulturową oraz przepiękne zabytki. Ponadto jest to miasto otwarte na turystów, posiada szeroką ofertę noclegów oraz wiele punktów gastronomicznych. W tym mieście nie sposób się nudzić, wie o tym każdy, kto choć raz tu przyjechał. Odwiedzając Gdańsk, szczególnie jeśli nie planujemy zbyt długiego pobytu, często trudno się zdecydować, co koniecznie musimy zwiedzić, a co ewentualnie można pominąć lub też zostawić na kolejną wizytę. Z pewnością miejscem, które odwiedzić trzeba jest Dwór Artusa.

Nazwa Dworu nawiązuje do legendarnego króla Artura – władcy Brytów, który do dziś stanowi symbol odwagi i rycerskości. Właśnie z tego względu w całej Europie, nadawano jego imię domom, gdzie miały miejsca spotkania rycerstwa oraz najbogatszej warstwy mieszczan. Również w Polsce przyjął się ten zwyczaj, powstało kilka dworów Artusa, ale to gdański dwór, był z nich wszystkich najwspanialszy i najsłynniejszy.

Dwór Artusa w Gdańsku służył jako miejsce spotkań kilku bractwom, które w swym składzie miały najznakomitszych mieszkańców miasta. Osoby zajmujące się pracą najemną, a także rzemieślnicy oraz kramarze nie mieli wstępu do tego elitarnego grona, jak również do samego budynku. Dwór, według pierwotnych założeń, miał służyć do wypoczynku. Zabronione było więc w nim rozmawiać o interesach. Czas spędzany we dworze umilany był przez występy muzyków, linoskoczków oraz kuglarzy, ale organizowano również wystawy malarzy oraz księgarzy. We dworze wyprawiano też wystawne przyjęcia, które niekiedy, trwały nawet kilka dni.

Historia gdańskiego Dworu Artusa sięga XIV wieku, pierwszy stojący w tym miejscu budynek spłonął jednak w roku 1476. W parę lat po tym wydarzeniu Dwór odbudowano. Dwór Artura stanowi jedna, bardzo obszerna sala, której wystrój nawiązuje do licznych legend i mitów. Jest ona urządzona z przepychem, znajdują się tu piękne boazerie i fryzy, bogato zdobione meble, liczne obraz, gobeliny, modele okrętów, tarcze, zbroje, a nawet klatka z egzotycznymi ptakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *