Sandomierska legenda o Królowej Jadwidze i jej rękawiczkach

Sandomierz, jak przystało na miasto z ponad 1000 letnią tradycją, może pochwalić się wieloma pięknymi i ciekawymi legendami. Opowieści te od wieków rozbudzają wyobraźnię zarówno mieszkańców, jak i przybywających tu gości. Słuchając dawnych opowieści, można przenieść się o kilka wieków wstecz i poczuć magię dawnych lat. Jedną z piękniejszych legend sandomierskich, jest ta o Królowej Jadwidze i jej rękawiczkach.

Królowa Jadwiga, bardzo lubiła odwiedzać piękny Sandomierz, ceniła piękną sandomierską przyrodę i dobrą atmosferę miasta, ale przede wszystkim, jako wzorowa chrześcijanka, dbała o tutejsze kościoły i klasztory. Królowa słynęła przy tym ze szczodrości oraz dobrego serca, a cechy te zjednywały jej przychylność wszystkich poddanych.

Pewnego razu, gdy królowa wracała z Sandomierza do Krakowa, zastałą ją w drodze śnieżyca. Woźnica zgubił drogę, sanie z królową zjechały w szczere pole i utknęły tam na dobre. Na nic zdały się starania hajduczków, by sanie wypchnąć ze śnieżnej pułapki. Nie pozostało nic innego, jak szukać pomocy w najbliższej wiosce, którą okazały się Świątniki. Mieszkańcy, gdy dowiedzieli się, jaka znakomitość, potrzebuje pomocy, szybko, chętnie i całą gromadą ruszyli na ratunek. Szybko też wyciągnęli sanie z pola. Królowa chciała powrócić do Sandomierza i dopiero po ustaniu śnieżycy ruszyć w dalszą drogę, jednak mieszkańcy zaproponowali jej gościnę, którą królowa przyjęła. Rankiem następnego dnia, gdy królowa miała ruszać w drogę żegnali ją wszyscy mieszkańcy wioski bardzo strapieni. Dobra władczyni spytała, czy mogłaby im pomóc, gdyż widzi, że mają jakiś problem. Wtedy sołtys wioski, padając do jej stóp, przyznał, iż wielkim strapieniem mieszkańców jest okrutny i niesprawiedliwy właściciel wioski. Historia poruszyła serce szlachetnej Jadwigi i obiecała, że wykupi wioskę z rąk tyrana. Na znak obietnicy dała sołtysowi swe białe rękawiczki, który ten przekazał do katedralnego skarbca. Obecnie bezcenna pamiątka znajduje się w Muzeum Diecezjalnym.

Legenda ta, poza sławieniem niezwykłej dobroci królowej Jadwigi, chwali też gościnność mieszkańców Sandomierza i okolicznych wiosek. Cechy te po swych przodkach odziedziczyli obecni sandomierzanie. Sandomierska baza noclegowa ceniona jest przez przyjezdnych za wygody i niezwykłą serdeczność gospodarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *