Od rybactwa do turystyki – Niechorze

Niechorze to miejscowość, której historia zaczęła się, jak w przypadku większości nadmorskich kurortów, od rybactwa. W XIX wieku, kiedy doprowadzono do Niechorza zachodnią linię Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, do miejscowości zaczęli przybywać letnicy. Już w tamtym czasie istniały tu 4 hotele i 19 większych pensjonatów. Obecnie miejscowość należy do gminy promowanej jako Wybrzeże Rewalskie i jej baza noclegowa jest jeszcze większa, ponieważ cieszy się większą popularnością. Baza noclegowa Niechorza ma do zaoferowania cudne noclegi dla całej rodziny.

Niechorze posiada oczywiście także wyznaczone kąpielisko morskie, które obejmuje 100 metrów linii brzegowej oraz piękną piaszczystą plażę. Spędzenie na niej dnia pozwoli nam się nie tylko zrelaksować i zregenerować siły, ale także przyniesie wiele korzyści dla zdrowia – głównie ze względu na niezwykle czyste tutejsze powietrze, przesycone jodem.

W zachodniej części wsi zaś znajduje się także wysoki klif, na którym w latach 1863-1866 wybudowano latarnię morską. W jej zespół wchodzą także budynki gospodarcze, dom latarników oraz ogród z murowanym ogrodzeniem i furtkami. W starszej części osady możemy podziwiać dawne rybackie kamieniczki i zagrody z ozdobnymi bramami wjazdowymi. Powstały one w wieku XVIII i XIX. Najsłynniejsza z nich jest zagroda mieszcząca się przy ulicy Środkowej 7.

Zabytkowy jest także dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, który wybudowano na przełomie XIX i XX wieku. W sezonie wakacyjnym przez tutejsze stacje, Niechorze oraz Niechorze Latarnia, przejeżdża tak zwana „Ciuchcia Retro”, która cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

Przez miejscowość przebiegają także znane szlaki turystyczne. Najsłynniejszy z nich to Szlak Nadmorski imienia doktora Czesława Piskorskiego, który prowadzi od Świnoujścia do Kołobrzegu. Jeśli będziemy go kiedyś przemierzać, na pewno warto się na dłużej zatrzymać w Niechorzu. Kolejny znany szlak to EuroVelo 10, czyli Szlak Rowerowy Morza Bałtyckiego. W miejscowości istnieje także okrężny Szlak Liwiej Łuży, który zaczyna się i kończy przy stacji kolejowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *