Piękne Podkarpacie – Przemyśl

Wakacje na Podkarpaciu z pewnością przypadną nam do gustu. Okolica ma nam wiele do zaproponowania. Warto zwiedzić ten ciekawy region Polski, zwłaszcza w okresie letnim. Podkarpacie zaskoczy nas ogromną liczbą zabytków. Jeśli odpowiada nam zwiedzanie cennych i starych miejsc, koniecznie wybierzemy się do Przemyśla [info na facebook.pl]. Jest on najstarszym ośrodkiem na Podkarpaciu. Przemyśl istniał tu już w X wieku. Od wieków zamieszkiwało tutaj wiele różnych kultur. Z pewnością zobaczymy to poprzez liczne zabytki, zwłaszcza obiekty sakralne.

Cerkiew Matki Bożej Bolesnej jest miejscem, które warto odwiedzić. Budowla mieści się w dzielnicy Zasanie. Początki świątyni bardzo mocno wiążą się z zakonem bazylianów, który istniał już w XIII wieku. Pierwotnie znajdował się tutaj jedynie klasztor. Następnie dobudowano także cerkiew. Miejsce to wiąże się z bardzo ciekawą historią. Bazylianie w 1945 roku byli zmuszeni do opuszczenia klasztoru. Ostatecznie, po wielu latach starań, udało się im powrócić do swojej świątyni. W środku cerkwi znajdziemy piękne bizantyjskie malowidła oraz ciekawy ikonostas. Wspaniałe dzieła sztuki z pewnością zrobią na nas duże wrażenie.

Nieco odmiennym miejscem jest z pewnością słynna Archikatedra Przemyska. Największa świątynia w mieście jest z pewnością zachwycająca. Jej wnętrze kryje bogatą historię oraz wiele niespodzianek. Imponująca bazylika jest bez wątpienia pięknym obiektem. Jednak to co najcenniejsze, nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. W podziemiach kościoła znajdziemy pozostałości rotundy św. Mikołaja. Jest do bardzo stara świątynia, która mieściła się tutaj przed budową obecnego kościoła. Archikatedra Przemyska jest sporym obiektem. Składa się z gotyckiego prezbiterium oraz trzech barokowych naw. W jej skład wchodzą także liczne kaplice. Jedną z ciekawszych jest z pewnością owalna kaplica Fredrów, gdzie znajdziemy ołtarz wykonany z czarnego marmuru. Z kolei kaplica Najświętszego Sakramentu oczaruje nas pięknymi freskami autorstwa Stanisława Stroińskiego.

Jakie noclegi Przemyśl może nam zaproponować? Turystyka na Podkarpaciu rozwija się prężnie. W Przemyślu również możemy spodziewać się szerokiej oferty [wybór na meteor-turystyka.pl]. Baza noclegowa zaproponuje nam liczne hotele, pensjonaty oraz pokoje gościnne. Znajdziemy tutaj także luksusowe apartamenty oraz schronisko. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *