Węgierska Górka – zabytki w Żabnicy

Wczasowicze, którzy cenią sobie możliwość aktywnego wypoczynku, często decydują się na spędzenie urlopu w polskich górach. Czeka tam na nich mnóstwo ciekawych miast i wsi, położonych w przepięknych widokowo okolicach. Spośród tych turystów, którzy wybierają się w Beskidy, część trafia do żywieckiej gminy Węgierska Górka, w której oczekuje na nich lokalna oferta noclegowa. Podczas pobytu w tej malowniczej okolicy warto zajrzeć także do starych sąsiednich wiosek, takich jak Żabnica, ponieważ można się w nich natknąć na miejsca związane z historią regionu oraz perełki drewnianej architektury góralskiej.

W Żabnicy funkcjonowało niegdyś parę umocnień wojskowych, z których niektóre odegrały pewną rolę militarną podczas II wojny światowej. Fort Wyrwidąb, który nie brał większego udziału w walkach z początku wojny, został wysadzony około 30 lat później podczas ćwiczeń militarnych. Fort Wąwóz odegrał istotną rolę podczas walki obronnej z początku konfliktu, a po kilku dniach zaciekłych zmagań został opuszczony pod osłoną nocy. Z kolei w zabudowaniach Fortu Wędrowiec stworzono izbę pamięci poświęconą zmaganiom z początku II wojny światowej, oraz polskim fortyfikacjom militarnym.

W Żabnicy stoi niewielki kościółek z początku XX wieku, zbudowany z drewna ofiarowanego przez mieszkańców wioski oraz arcyksięcia żywieckiego Karola Stefana Habsburga. Świątynię poświęcono Matce Boskiej Częstochowskiej. Również we wsi funkcjonuje kaplica p. w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą zbudowano na skałce. W XIX wieku na poświęconej ziemi mieszkańcy wznieśli dzwonnicę. Umieszczono w niej poświęcony dzwon, który miał pełnić rolę ostrzegawczą, bijąc na alarm w przypadku kataklizmów naturalnych. We wsi warto także zobaczyć pomnik dedykowany bohaterskim ofiarom hitleryzmu.

Miłośników przyrody zainteresuje z kolei tutejsza ścieżka dydaktyczna pomiędzy Żabnicą a Chęciną o długości około 2200 metrów. Na tym odcinku o sporych walorach edukacyjnych dla spacerowiczów postawiono tablice informacyjne, przybliżające im tutejszą faunę i florę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *