Zabytki w Jarosławcu – latarnia morska

Jarosławiec jest niewielką, spokojną wsią letniskową położoną nad Bałtykiem, w niewielkiej odległości od Ustki i Darłowa. Miejscowość wyróżnia się niepowtarzalnym klimatem, wieloma miejscami w okolicy, gdzie można wybrać się na spacer oraz ciekawym klifem i latarnią morską.

Do Jarosławca w ostatnich latach przybywa wielu turystów, co spowodowało, że tutejsza baza noclegowa została znacznie rozbudowana. Powstały nowoczesne obiekty hotelowe, pensjonaty oraz liczne kwatery prywatne i pokoje na wynajem. Jarosławiec oferuje noclegi także w domach letniskowych, gospodarstwach agroturystycznych czy ośrodkach wczasowych [kliknij -> Meteor]. Każdy znajdzie tu więc coś dla siebie.

Jedną z największych atrakcji turystycznych w miejscowości jest zabytkowa latarnia morska [kliknij -> Wikipedia]. Powstała ona w 1829 roku, a do jej budowy wykorzystano czerwoną, glazurowaną cegłę. Cała konstrukcja ma 33 metry wysokości. Zakończona jest balkonem widokowym, skąd roztacza się piękny widok na całą wieś i okolicę. Jej światło jest widoczne z odległości ponad 40 kilometrów. Przed latarnią stanął kilka lat temu ciekawy pomnik, przedstawiający rybaka przy pracy.

Sama wieś przez lata utrzymywała się jedynie z połowów, ale i obecnie są one istotnym zarobkiem dla mieszkańców Jarosławca. By poobserwować pracę rybaków na co dzień, powinniśmy się wybrać do przystani kutrów rybackich. Każdego ranka oraz wieczora to miejsce tętni życiem. Warto wybrać się zwłaszcza wieczorem, gdy kutry są wciągane na brzeg specjalnymi linami. W mieście można też spróbować ryb pochodzących z połowów jarosławieckich rybaków. Morze dostarcza także wiele innych wartościowych dóbr, w tym bursztyny. W ostatnich latach otwarto tu także nowoczesne muzeum poświęcone im. Na całe muzeum składają się trzy zróżnicowane ekspozycje. Pierwsza jest poświęcona dawnym lasom, jakie produkowały intensywnie żywicę, która posłużyła do tworzenia się bursztynów. Drugą jest grota podziemna, gdzie zobaczymy najwspanialsze okazy, które udało się zebrać właścicielom muzeum. Ostatnia wystawa jest bardzo ciekawa. Pokazuje te bursztyny, które złapały w sobie dawne elementy roślin albo żywe stworzenia, żyjące przed 42 milionami lat. Jest to nowoczesna placówka, która w jasny sposób pokazuje historię powstawania bursztynów. Warto więc poświęcić kilka chwil i wybrać się w to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *